Przewodnik po papierach samoprzylepnych
15 sty 2020 - Artykuły papiernicze
14 października 2024 14:42
Proces kserograficzny, wynaleziony przez Chester Carlson w 1938 roku i opracowany oraz skomercjalizowany przez Xerox Corporation, jest szeroko stosowany do produkcji wysokiej jakości obrazów tekstowych i graficznych na papierze. Ponieważ firma Xerox wprowadziła na rynek pierwsze kopiarki na zwykły papier, kserokopiarki innych firm są czasami nazywane "kserokopiarkami" przez tych, którzy nie zdają sobie sprawy z niewłaściwego wykorzystania znaku towarowego firmy. Ponadto, proces kserograficzny jest w rzeczywistości wykorzystywany do wykonywania zarówno kopii, jak i wydruków.
Carlson pierwotnie nazywał proces elektrofotografii. Opiera się ona na dwóch zjawiskach naturalnych: że materiały o przeciwnych ładunkach elektrycznych przyciągają i że niektóre materiały stają się lepszymi przewodnikami elektryczności pod wpływem światła. Carlson wynalazł sześciostopniowy proces przenoszenia obrazu z jednej powierzchni na drugą za pomocą tych zjawisk. Po pierwsze, powierzchnia fotoprzewodząca otrzymuje dodatni ładunek elektryczny. Następnie powierzchnia fotoprzewodząca jest poddawana działaniu obrazu dokumentu. Ponieważ podświetlane fragmenty (obszary nieobrazkowe) stają się bardziej przewodzące, ładunek ten rozprasza się w miejscach naświetlanych. Ujemnie naładowany proszek rozprowadzony na powierzchni przylega poprzez przyciąganie elektrostatyczne do dodatnio naładowanych obszarów obrazu. Na obrazie proszkowym umieszcza się kartkę papieru, a następnie podaje się ładunek dodatni. Naładowany ujemnie proszek jest przyciągany do papieru, ponieważ jest on oddzielony od bębna światłoczułego. Na koniec, ciepło łączy obraz proszkowy z papierem, tworząc kopię oryginalnego obrazu.
Pierwszy obraz Carlsonów, wyprodukowany 22 października 1938 r., powstał z ujemnie naładowanymi żółtawymi zarodnikami mchu (likopodium) na pokrytej siarką płycie cynkowej, która została naładowana dodatnio przez pocieranie chusteczką. Współczesne kopiarki i drukarki zautomatyzowały i udoskonaliły wszystkie kroki, przesuwając papier z prędkością ponad 250 stóp na minutę, tworząc i naświetlając cyfrowo obrazy oraz tworząc obrazy w tęczy kolorów.
Jak ten proces działa dzisiaj:
Kserografia jest unikalnym procesem, który zależy od wiedzy chemicznej, elektrycznej, mechanicznej i oprogramowania. Dzięki szybkiemu i ekonomicznemu procesowi druku cyfrowego z łatwością można uzyskać jeden wydruk lub setki identycznych wydruków w czerni i bieli lub w kolorze. Co ważniejsze, możliwość obrazowania zmiennego od strony do strony za pomocą kserografii umożliwia drukowanie na żądanie kompletnych dokumentów, takich jak broszury i książki. Taki druk na żądanie może zaoszczędzić czas, obniżyć koszty i wyeliminować starzenie się dokumentów, ich przekroczenie i magazynowanie.
© Copyright dbajokregoslup.eu. All Rights Reserved.