Najnowsze wiadomości

28 kwietnia 2024 17:16

Historia pióra Zenit 7



Legendarne pióra Zenith 7, które znała w całej Polsce (i zna do dziś), zostały zainspirowane przez American Parker. Są prawie identyczne, a wszystko dlatego, że w Polsce opatentowano tylko srebrną część pióra, która służy do zaczepiania go kartką lub kieszonką. Zapoznaj się z historią polskiego pióra, które narodziło się w fabryce produkującej pióra wieczne.

Ostatecznie podjęto decyzję o produkcji długopisu Zenit 7, przed VI zjazdem PZPR. Prace nad piórem rozpoczęto w 1969 roku w Częstochowskiej Fabryce Materiałów Biurowych. A za prace nad projektem pióra kilku inżynierów i techników, którzy je wykonali, otrzymało nawet nagrodę. Wiemy już, że Zenith był prawie doskonałą kopią amerykańskiego Parkera, jeśli spojrzymy na logo polskiej firmy, to jest ono podobne do Parkera. Do produkcji długopisów rozpoczęto produkcję rurek mosiężnych z pomocą przemysłu zbrojeniowego. Niestety, nie udało się wyprodukować kuleczek do kolekcji tuszu, dlatego też zostały one sprowadzone ze Szwajcarii. Krajowy atrament INCO również nie był wystarczająco dobry, aby stać się częścią pióra Zenith i podjęto decyzję o sprowadzeniu go z Niemiec. Wkłady były również dostępne oddzielnie od długopisów. Głównie dlatego, że nie chce się kupować całego mechanizmu, a jedynie wkład, jeśli poprzedni zostanie wypisany. Były one znane pod nazwą Zenith 4.

Zenit 7 był gotowy do produkcji już w 1971 roku, ale dopiero w 1975 roku został opatentowany. Zewnętrzna obudowa pióra miała rowki w górnej części, dzięki czemu pióro nie mogło wślizgnąć się do dłoni podczas pisania. Pióro w atrakcyjny sposób, w tym czasie, świeciło dzięki niklowanemu i chromowanemu mosiądzowi. Część pokrywy, wykonana z tworzywa sztucznego, była w większości w kolorze niebieskim, a pióro sprzedawane było w eleganckim pudełku, które idealnie nadawało się na prezent i dodawało powagi i szacunku urzędnikom, którzy mieli je na biurku. Po pewnym czasie pudełko zostało skonstruowane w taki sposób, aby można było przekręcić górną pokrywę w sposób umożliwiający atrakcyjną prezentację pióra.

Fabryka planowała wypuścić na rynek w ciągu roku około 300.000 egzemplarzy pióra. Miało to być odpowiedzią na potrzeby klientów Zenith i użytkowników pióra.

 

Użytkownik

Redaktor

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et irmagnUt enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequatDuis ee dolor in reprehenderit.